Czego nie robić z żeliwną patelnią?

Patelnie żeliwne wielu klientów sklepów z akcesoriami kuchennymi odstraszają wysoką ceną. Jednak bez wątpienia są to jedne z najtrwalszych naczyń, jakie można spotkać w sprzedaży – inwestycja w taką patelnię z pewnością będzie inwestycją na lata. Jest jednak kilka rzeczy, których z żeliwną patelnią w żadnym wypadku robić nie wolno – w przeciwnym razie posłuży ona o wiele krócej.

przykład patelni z żeliwa

Mycie w zmywarce

Niestety, ku zmartwieniu posiadaczy zmywarek – żeliwna patelnia może być myta tylko ręcznie; kompletnie nie nadaje się do zmywarki. Co więcej, jej szorowanie nie może być zbyt intensywne, ponieważ należy uważać, by na powierzchni naczynia nie powstały zarysowania (wszelkie rysy i wyżłobienia będą skutkowały przywieraniem potraw do jej dna). Z tego powodu do mycia nie wolno używać drapiących gąbek, ostrych ściereczek, jak również ostrych detergentów i mleczek czyszczących.

Zalewanie zimną wodą, kiedy jest rozgrzana

Żeliwne patelnie źle znoszą nagłe zmiany temperatur. Ogromnym błędem jest więc zalewanie rozgrzanego naczynia zimną wodą. Warto wspomnieć także o samym nagrzewaniu – nie powinno ono być zbyt silne i intensywne. Ponadto warto zwrócić uwagę na boki patelni; jeśli są ogrzewane silnym płomieniem, również można w ten sposób skrócić żywotność naczynia.

Możesz również polubić…