Estetyczny i funkcjonalny stół kuchenny
Aranżacja przestrzeni jest zadaniem dość trudnym z uwagi na to, że wymaga ona łączenia poszczególnych elementów w harmonijną całość. Ponadto, przedmioty te powinny cechować się niezwykłą estetyką oraz funkcjonalnością. Wiele osób zastanawia się zatem między innymi nad tym: jak wybrać stół kuchenny, który spełni wszystkie powyższe wymagania?
Stół kuchenny
Stół kuchenny to bardzo wyjątkowy mebel: https://witek.pl/meble/typy-mebli/stoly/stoly-kuchenne/. To przy nim bowiem nie tylko przygotowywane są posiłki, ale również przede wszystkim spożywane. Dobrze dobrany i zaaranżowany stół umożliwia celebrowanie wszystkich spędzanych wspólnie chwil. Sprzyja on prowadzeniu długich rozmów oraz wzmacnianiu więzi rodzinnych.
Jak wybierać stoły kuchenne?
Wybór konkretnego stołu podyktowany jest kilkoma czynnikami. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić: ilość dostępnego miejsca oraz styl danego pomieszczenia. Wielkość stołu musi być zatem dobrana do gabarytów wnętrza, a elementy jego wykończenia muszą być spójne z pozostałym wyposażeniem kuchni.
Kształt stołu
Na rynku dostępna jest szeroka oferta stołów o bardzo zróżnicowanych formach. Są zatem stoły prostokątne, kwadratowe lub owalne. Kształt stołu zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań oraz od ilości domowników. Warto również pamiętać o tym, że stoły owalne zazwyczaj prezentują się bardziej okazale, lecz wymagają one większej przestrzeni. Przy takim stole zmieści się więcej osób oraz z uwagi na brak ostrych kantów są one dość bezpieczne, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Co ważne, owalne stoły zapewniają dobry dostęp użytkowników do wszystkich potraw oraz ułatwiają wzajemną komunikację. Stoły prostokątne oraz kwadratowe są z kolei bardziej funkcjonalne. Można je dostawić bezpośrednio do ściany, dzięki czemu nadają się do nawet niewielkich wnętrz. Ponadto, tego typu stoły mają zazwyczaj opcję rozsunięcia blatu, przez co znacznie zwiększa się ich powierzchnia. Niezależnie jednak od kształtu stołu, zawsze musi być ustawiony tak, aby nie utrudniał swobodnego ruchu domowników, zapewniał łatwy dostęp do wszystkich krzeseł oraz nie przytłaczał przestrzeni.
Wielkość stołu
Aby możliwe było zapewnienie komfortowego siedzenia dla każdej ze zgromadzonych przy stole osób, należy dla każdej z nich przeznaczyć szerokość co najmniej 60 centymetrów.
Wysokość stołu
Optymalna wysokość stołu wynosi od 70 do 75 certamentów. Podczas wyboru stołu oraz krzeseł warto sprawdzić czy mieszczą się one swobodnie pod blatem. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Ponadto, w tym wypadku duże znaczenie ma nie tylko wysokość blatu, ale również rozmieszczenie jego nóg.
Materiał wykonania
Stoły mogą być wykonane z różnorodnego materiału, który wpływa na ich ciężar, trwałość oraz łatwość czyszczenia. Stoły mogą być zatem wykonane z: drewna, metalu, szkła i tworzywa sztucznego. Stoły drewniane są stabilne oraz prezentują się niezwykle dostojnie. Jednak ich mankamentem jest duży ciężar, niska plamoodporność oraz możliwość powstawania nieestetycznych zarysowań. Stoły metalowe pasują do nowoczesnych wnętrz. Nadają one wnętrzu surowości oraz unikalnego klimatu. Stoły z blatem wykonanym ze szkła są dość odporne na narysowania oraz bardzo łatwe w czyszczeniu, natomiast stoły z plastiku są lekkie i bardzo praktyczne.