Jak myć kieliszki do szampana?

Utrzymanie kieliszków do szampana w czystości to spory problem. Ich kształt sprawia, że dotarcie do ich dna jest dość trudne. Do tego też trzeba zaznaczyć, że w zależności od materiału, z jakiego wykonano naczynie, należy dopasować do niego odpowiednie środki. W przeciwnym razie możliwe jest uszkodzenie materiału. Jak najbezpieczniej myć kieliszki do szampana?

Mycie ręczne przy pomocy szczotki

W przypadku kieliszków najbezpieczniej jest wybrać mycie ręczne. Jest ono czasochłonne, ale zapewnia najlepsze efekty. Wiele kieliszków do szampana jest zbyt wysokich, by zmieściło się w zmywarce. Nie można przecież ryzykować uszkodzenia kruchych nóżek naczynia, więc skorzystanie z mycia maszynowego jest niemal niemożliwe. Jeśli jednak chodzi o mycie ręczne, to najlepiej jest robić to przy pomocy niewielkiej ilości łagodnego detergentu oraz szczotki do butelek. Można jej użyć po to, by dostać się do samego dna kieliszka. W przypadku kieliszków degustacyjnych, w których nie powinny zostać nawet najmniejsze ślady po zapachu detergentu, można z niego całkowicie zrezygnować. W takim wypadku po prostu przepłukuje się naczynia kilka razy gorącą wodą. Nie należy używać wrzątku, bo może on uszkodzić szkło, więc przy tej metodzie trzeba uważać na dobranie odpowiedniej temperatury. Umyte kieliszki do szampana (kliknij) powinno się odłożyć dnem do góry i pozwolić im przeschnąć. Gdy są już tylko lekko wilgotne, można wytrzeć je do sucha ściereczką z mikrofibry lub ewentualnie ręcznikiem papierowym. To drugie rozwiązanie może być kłopotliwe, bo generuje sporo śmieci, ale z pewnością jest też higieniczne.

Mycie w zmywarce

Z założenia kieliszków nie myje się w zmywarce z obawy przed ich matowieniem. Jeśli jednak naczynia są niskie i spokojnie mieszczą się w wyznaczonym dla nich miejscu, to można raz na jakiś czas zdecydować się na umycie ich w zmywarce. W takim wypadku warto upewnić się, że urządzenie ma specjalny stojak, który służy do podtrzymywania nóżek kieliszków od szampana. Może on zapewnić im bardziej stabilną pozycję i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. Do mycia powinno się dodać zmniejszoną ilość detergentu. Dobrze jest też wybrać krótki cykl bez suszenia, by nie wystawiać kieliszków na działanie wysokiej temperatury. Bezpieczniej jest po prostu je wytrzeć do sucha. Do zmywarki nie powinno się wkładać kieliszków wykonanych ze szkła kryształowego oraz modeli dekorowanych. Zwykle są one zbyt delikatne, by mogły wytrzymać intensywny strumień wody o wysokim ciśnieniu. W ich wypadku w grę wchodzi tylko mycie ręczne.

Możesz również polubić…