Jak wybrać korkociąg do wina, aby nie zachlapać ubrań? Jaki jest najskuteczniejszy?

Podczas gdy entuzjaści wina mogą nie zgadzać się, co do tego, który korkociąg do wina jest najlepszy, istnieje konsensus, że najlepsze korkociągi do wina będą pozwalały na sprawne i najszybsze otwarcie butelki bez rozlewania trunku. Jakie istnieją typy? Które cechy należy mieć na uwadze przy zakupie?

Korkociąg do wina – najskuteczniejsze i najbardziej ryzykowne opcje

korkociąg do wina

Korkociąg do wina, który cieszy się największa popularnością to trybuszon. Posiada budowę umożliwiającą podważenie korka. Jego użycie polega na umieszczeniu go na krawędzi szyjki i wbiciu ostrza w korek. Następnie należy wykonać powolny ruch pozwalający na wyciągnięciu korka.

Innym rodzajem korkociągu jest korkociąg w kształcie litery „T”. Jest on zdecydowanie trudniejszy w użyciu i wymaga użycia zdecydowanej siły. Śrubę należy wkręcić w korek, a następnie mocno trzymając butelkę (np. z drugą osobą), mocno pociągnąć. Istnieje ryzyko zachlapania ścian i powstania trudnozmywalnych zabrudzeń.

W warunkach domowych stosowany bywa tzw. „Motylek”. Ten korkociąg posiada dwie dźwignie, śrubę oraz element mocujący. Przykręca się go do szyjki butelki, następnie śrubę wbija w korkociąg i podnosi się obie dźwignie. Istnieje ten sam problem, co w przypadku korkociągu w kształcie litery „T”.

Co powinno decydować o wyborze korkociągu do wina?

Wybierając takie narzędzie kuchenne, na pierwszym miejscu należy stawiać łatwość użycia. Im więcej kroków trzeba usunąć, tym bardziej prawdopodobne jest, że wino wycieknie i zachlapie nas oraz otoczenie. Dlatego ważne jest, aby korkociągi do wina były w stanie szybko i łatwo otworzyć butelki.

Nie warto kierować się jedynie niską ceną. Przebicie korka może sprawić, że nasze ubrania będą niezdatne do użytku przez dalszą część wieczoru – często zdarza się to przy tanich korkach.

Możesz również polubić…