Jakie są rodzaje wózków transportowych?

Niezawodne wózki transportowe są bardzo ważnym środkiem transportu technologicznego, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. W branży transportowej i magazynowej największym zainteresowaniem cieszą się wózki jezdniowe ręczne i napędzane.

Co warto wiedzieć?

Wózek transportowy (https://www.gastropuls.pl/wozki-transportowe) to urządzenie o nieograniczonym obszarze działania, wykorzystywany jest do przemieszczania ładunków w płaszczyźnie. Wyróżnić można wózki do przewożenie ładunków w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Przy płaszczyźnie poziomej wózek nie posiada systemu podnoszącego. Dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą konstrukcją. Wyróżnić można między innymi ręczne wózki transportowe, które nie posiadają własnego napędu. Wózki tego typu wprowadzane są w ruch siłą ludzką. Wózki transportowe mogą posiadać własny napęd silnikowy. Warto wspomnieć również o doczepnych wózkach transportowych. Mowa tutaj oczywiście o wózkach ciągnikowych.

Wózki jezdniowe i szynowe

W nowoczesnych magazynach wykorzystuje się wózki jezdniowe i szynowe. Te pierwsze przeznaczone są do poruszania się wyłącznie po wytyczonych drogach. Jeżeli chodzi o wózki szynowe to są to konstrukcje przystosowane do torów szynowych. Wózki transportowe tego typu wykorzystywane są przeważnie w obrębie danego przedsiębiorstwa.

Jakie są rodzaje wózków transportowych?

W branży transportowej dużym zainteresowaniem cieszą się wózki transportowe naładowne na których ładunki układane są ręcznie albo za pomocą specjalnych urządzeń mechanicznych. Ciągnikowe i pchające wózki wyposażone są w specjalne złącze zaczepowe albo przymocowaną z przodu płytę sprężystą. Przy załadunku i rozładunku najlepiej sprawdzą się podnoszące wózki transportowe. W zależności od indywidualnych potrzeb i zasobności portfela można wybrać wózki ręczne lub napędzane.

Wózki transportowe unoszące do zadań specjalnych

Prowadzony wózek transportowy sterowany jest przez operatora za pomocą specjalnego dyszla. Wybrać można również specjalne wózki, które wyposażone są w składany podest dla operatora. Najbardziej wygodne są wózki wyposażone w fotel. Specjalizowane wózki transportowe w 100% przystosowane są do specyfiki przemieszczanych ładunków. Warto wspomnieć również o tym, że istnieją również wózki bez operatora, które dzięki specjalnemu układowi nawigacji są automatycznie prowadzone. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się wózki widłowe, które przeznaczone są do transportu palet. Największe wózki transportowe oferują udźwig nawet do 5 ton.

Możesz również polubić…