Przepisy babci
Nasze babcie miały wielką umiejętność pysznego gotowania. Wiele lat temu obowiązki pomiędzy kobietą a mężczyzną były równomiernie podzielone i prawie każda kobieta musiała nauczyć się gotować, by móc wykarmić swojego męża i dzieci. Kuchnia staropolska różniła się nieco od obecnej, w której to zapożyczyliśmy sobie sporo potraw z zagranicy. Nie ma się temu co dziwić, gdyż świat idzie naprzód i świadomość o różnorodności jedzenia, jaka znajduje się na drugiej półkuli, jest dużo większa. Obecnie również kobietom nie chce się gotować tak jak wiele lat temu i starają się one uwolnić od stereotypu kury domowej, która musiała sprzątać, gotować i wykonywać wszystkie obowiązki. Kobiety stały się bardziej ambitne i starają się brać życie w swoje ręce.
Przepisy babci
W przepisach, które zostały nam w wielu zeszytach po babciach, możemy znaleźć bardzo ciekawe potrawy, których obecnie nie gotuje się już wcale lub robi się to naprawdę sporadycznie. Można znaleźć jednak kilka bardzo ciekawych pozycji, dzięki którym urozmaicimy sobie co nieco podawane na stół posiłki. Jednym z głównych przepisów, które babcie lubiły często wykorzystywać, była bretońska fasolka. Potrawa ta należy do bardzo sytych bi pożywnych, a nie trzeba dużo czasu, by ją przygotować. Tak naprawdę najwięcej czasu zajmuje ugotowanie grochu jaś, który należy do jednych z najtwardszych. W międzyczasie, gdy groch jest w fazie gotowania, możemy się zająć innymi czynnościami.
Przygotowanie mięsa do fasolki
Przygotowanie mięsa do fasolki również nie powinno nam zająć wiele czasu. Wystarczy podsmażyć kiełbaskę, boczek i karkówkę i dodać w zależności od uznania przyprawy. Niektórzy dodają do fasolki zioła prowansalskie, które charakteryzuje niesamowity aromat. Wiele osób stawia jednak na tradycyjny i przedwojenny przepis, w którym znajduje się tylko kilka podstawowych składników. Gdy przygotujemy już mięso przyjdzie nam przetrzeć pomidory. Można oczywiście użyć przecieru pomidorowego i pójść na łatwiznę, ale przetarte pomidory nadają fasolce charakteru.