Ręczna i elektryczna ostrzałka do noży – przegląd możliwości

Zawsze ostre noże przydadzą się w każdej kuchni. Nie ma przy tym znaczenia, czy będą nam służyć do krojenia warzyw, owoców, czy też chleba. Niestety, nawet najsolidniejsze noże mogą się z czasem stępić. Na liście akcesoriów, których nie powinno zabraknąć w kuchni musi więc znaleźć się ręczna lub elektryczna ostrzałka do noży. Co warto wiedzieć na jej temat?

Ostrzałki krążkowe i ich zalety

Gdybyśmy mieli wskazać te ostrzałki do noży, które są wybierane najczęściej, z pewnością musielibyśmy skoncentrować się na ostrzałkach krążkowych nazywanych też kółkowymi. Tym, co zwraca na nie uwagę jest przede wszystkim:

  • duża wygoda działania,
  • dość solidna konstrukcja składająca się z obudowy i ceramicznego lub metalowego kółka znajdującego się wewnątrz niej.

Korzystanie z ostrzałki krążkowej nie jest czynnością skomplikowaną nawet w przypadku tych osób, które nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem. Wystarczy umieścić wybrany nóż w odpowiednim miejscu, a następnie poruszać nim w przód oraz w tył. Minusem ostrzałki krążkowej jest przede wszystkim ich ograniczony zakres działania. Nie ma szans na naostrzenie za ich pomocą tasaka albo noża japońskiego. Dowiesz się więcej – Tutaj.

elektryczna ostrzałka do noży

Nowoczesne ostrzałki elektryczne

Osoby wybierające elektryczne ostrzałki do noży zamiast ich ręcznych odpowiedników zwracają uwagę przede wszystkim na to, że są one wygodne w użyciu nie wymagając siły fizycznej, a jednocześnie minimalizując ryzyko skaleczenia się podczas pracy z ich wykorzystaniem. Przeważnie posiadają one dwie lub więcej szczelin oraz zestaw kamieni ostrzących o różnym poziomie ziarnistości. Można je wykorzystywać wielokrotnie i to właśnie ich żywotność jest często opisywana jako jeden z największych atutów.

W przeciwieństwie do wielu modeli ręcznych elektryczna ostrzałka do noży nie ma sobie równych nie tylko wtedy, gdy konieczne jest naostrzenie klasycznych noży kuchennych. Sprawdza się doskonale także w przypadku noży japońskich i amerykańskich, choć przed zakupem konkretnego rozwiązania warto upewnić się, czy nóż można włożyć do ostrzałki pod odpowiednim dla niego kątem.

Możesz również polubić…