Talerze obiadowe i śniadaniowe – jak wybrać zastawę stołową?

Spożywanie posiłków jest codzienną czynnością, która nie byłaby możliwa bez talerzy. Na pięknym i eleganckim talerzu posiłek wygląda smaczniej, dlatego warto zainwestować w stylową zastawę stołową, którą będzie używać się na co dzień i od święta. Jakie talerze (zobacz) wybrać? Czym się kierować podczas zakupów?

Talerze nowoczesne czy klasyczne?

Wielu producentów oferuje zastawy stołowe w atrakcyjnym wzornictwie. Można kupić tradycyjne talerze okrągłe w kolorze białym lub z drobnymi zdobieniami. Dostępne są także nowoczesne zestawy, które przybierają najróżniejsze kształty. Dużym powodzeniem cieszą się kwadratowe duże talerze obiadowe, które wyglądają niezwykle elegancko i stylowo. Bardzo wiele osób także decyduje się na prostokątną zastawę, którą niejednokrotnie można znaleźć w luksusowych restauracjach. Oczywiście wybór zależy od indywidualnych preferencji. Jedne osoby cenią sobie klasyczny styl, a inne lubią ekstrawaganckie rozwiązania.

Talerze z porcelany, a może ze szkła hartowanego?

Kupując zastawę stołową, należy zastanowić się nad materiałem, z którego została ona wykonana. Warto zainwestować nieco większą gotówkę i wybrać wysokiej jakości talerze, które będą odporne na uszkodzenia chemiczne czy mechaniczne, a dodatkowo świetnie będą się prezentować. Do wyboru są zastawy wykonane z porcelany, porcelitu, kamionki lub ze szkła. Każdy z tych zestawów ma swoje plusy. Porcelana jest szlachetnym materiałem i zdecydowanie większość osób wybiera takie talerze. Nieco tańsze są naczynia z porcelitu, które nie są już tak śnieżnobiałe, jak naczynia z porcelany. Kamionka jest odpornym materiałem na uszkodzenia podobnie jak szkło hartowane.

Zastawa stołowa – jak o nią dbać?

Wybierając elegancką zastawę stołową, dobrze jest odpowiednio o nią dbać, aby na jak najdłuższy czas zachowała swój blask. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie naczynia można myć w zmywarce lub używać w kuchence mikrofalowej. Dobrze jest trzymać także zastawę w kredensie i po każdym myciu dokładnie ją osuszyć. Wówczas z pewnością będzie można celebrować posiłki przez wiele lat na zastawie, która wygląda jak nowa.

Możesz również polubić…